Příroda a jednoduchost čili moderní skandinávský styl

Ke skandinávským zemím patří tři státy: Dánsko, Norsko a Švédsko. Spojují je nejen geografické vazby, ale také historické a kulturní aspekty. Právě tam se zrodil velmi zajímavý styl výbavy interiérů. Postupně se rozšiřoval a mj. dorazil i do Polska, kde si našel mnoho stoupenců, které nadchla jeho jednoduchost a přírodní provedení. Tento styl má však mnohem více výhod, které jsou důvodem jeho neutuchající popularity. Není žádnou záhadou, že se jedná jen o jeden jediný styl. Dámy a pánové, toužím vám představit hlavního představitele tohoto článku: a sice skandinávský styl!

 

Norská surovost?

Občas se objevují zmínky, že skandinávský styl je surový a nepřátelský. Avšak po podrobném prozkoumání se dovídáme, že jsou to všechno jen fámy. Skandinávci jsou neskutečně rodinní, což má vliv na velké, prostorné místnosti, ve kterých se může setkávat a bydlet celá rodina, a to naprosto pohodlně. Vyvrací to mýty, že skandinávské interiéry jsou „komplikované” – právě naopak, jsou velmi přátelské a útulné. Zachovávají současně minimalismus a jednoduchost, které však nemají žádný vliv na snížení komfortu užívání.

Barvy a surovina

Skandinávský styl je charakteristický láskou ke dřevu. S určitostí se jedná o těsný vztah s jeho dostupnosti na území Skandinávie. Je oceňováno jak za své fyzické, tak i mechanické vlastnosti. Vzhledem k tomu, že je jedním z nejlepších materiálů, které mohou sloužit jako surovina určená pro výrobu nábytku, a neustále je ho dostatek, proč ho tedy nepoužívat k výbavě a výzdobě interiérů? Přírodní dřevo nepopíratelně převažuje ve skandinávských bytech. Využití nachází nejen v nábytku, ale také v podlahách. Většinou jsou vybírány dvě možnosti: podlahové desky zůstávají v barvě dřeva, ze kterého pochází nebo jsou obarveny do odstínů, které nás automaticky napadají v souvislosti se Skandinávií: bílá nebo šedá. Na podobné barvy v různých odstínech, je lakovaný nábytek. Právě tyto barvy jsou nejoblíbenější v případě skandinávských interiérů. Občas jsou obohaceny o jinou světlou barvu – béžovou. Díky jejich kombinacím, působí místnost světlení a také se opticky zvětší – světlé barvy dodávají bytu několik metrů čtverečních navíc, a rozhodně působí větším dojmem. Lze se setkat také s použitím kontrastů – občas jsou použity opaky světlých barev – hnědá, grafitová – které spolu vytvoří krásné kompozice.

Světlo

Pro Skandinávce je velmi důležité osvětlení, a to jak přirozené, sluneční, tak i umělé – ve formě různých lamp, často jemných tvarů, ale se zachováním jednoduchosti, kterou přímo milují. Oblíbený je také minimalismus, který lze zaregistrovat právě např. v případě osvětlení. Jen zřídka lze ve skandinávských bytech nalézt krásné záclony, které by měly být ozdobou. Skandinávci vždy upřednostňují spíše rolety – jsou funkční, ale přitom velmi jednoduché.

Doplňky

Ve skandinávských interiérech plní důležitou funkci doplňky a ozdoby různého druhu: barevné deky, již dříve uváděné lampy, vázy na květiny, proutěné koše, rámy na fotografie. Na rozdíl od klidných odstínů nábytku, podlahy nebo stěn, jsou doplňky charakteristické výraznými živými barvami, které zabrání monotématickému pojetí prostoru. Dodávají interiéru na dynamice a pestrosti. Skandinávci suverénně ovládají hru s doplňky. Splňují přesně tu funkci, pro kterou jsou doplňky předurčeny. Možná se to trochu tluče se zmíněným minimalismem, ale ve své podstatě je množství doplňků také omezeno, čímž se zabrání vzniku situace, aby se minimalismus přerodil v přehnaný přepych.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Připoj se ke Kubovi Srebrzyńskému na Google+

Strana: www.drevenynabytek24.cz

ODBORNÍ PORADCI

Naši poradci tvoří odborný tým, který Vám sdělí vyčerpávající informace a pomůže správně se rozhodnout...

DODÁVKA S VYNÁŠKOU

Naše nabídka zahrnuje dodání nábytku až do bytu nebo domu zákazníka a montáž na místě...

RYCHLÉ ODESLÁNÍ

Náš nábytek dodáváme na místo určení vlastními dopravními prostředky, v krátké době, s dodržením bezpečnosti zásilek...

BEZPEČNÉ PLATBY

Jednou ze zaručených způsobů platby za nábytek je platba při odběru, která je zárukou klidné a bezpečné transakce...