Nábytek ve výrazných barvách, tedy retro styl v našich domech

  • Přidán: 2016-03-25 09:19:32
  • Autor: Woodica Česko
  • Kategorie:
  • Číst 5384 Krát
  • Komentáře
Minulost fascinuje nejen historiků z povolání, kteří zkoumají, vyvozují závěry a poukazují, že historie se neustále dokola točí. Často setkáváme osoby, které se amatérští zajímají těm odvětvím, které se stalo jejich pašije. Jiní zase milují zavzpomínat na staré časy. Všechny spojuje to, co už minulo, zapadlo časem, někdy dobré, jindy zas špatné, ale zůstávají částí světa, který pominul. Některým se stýská za padesátými lety, šedesátými, zda sedmdesátými minulého století, za časy Polské lidové republiky. Jiným se stýská za CIMI, co osobně nezažili, ale viděli ve filmech, jak vypadala v té době Amerika, a právě do toho stylu jejich to táhne, ten styl způsobuje, že by ho chtěli vlastnit právě teď, když to už není možné. Retro styl přitahuje svou rozmanitými barev a energií, kterou byly nasáklé uběhly dekády, a kterým úspěšně můžeme zařídit své čtyři kouty. Moderní prostory s historií, tedy stylizace bytu na staré časy dává neopakovatelné efekty.

Americké časy let padesátých.

Toto období je také svázané s americkým modernismem. Charakterizuje se MINIMALISMUS, projevujícím se ne nadměrným množstvím nábytku, jakož i jejich jednoduchosti, která jednak nosí v sobě svéráznou originalitu: těžké nožičky. V odvážnější verzi dominují barvy jako růžová, jahodově červený- oba s různými odstíny, převážně intenzivní. Ve verzi "spokojenější" se projevují následující barvy: hnědá, béžová granátová, které spolu tvoří vydařené kompozice. Nábytky mají rovné, nebo zaokrouhlené tvary, mají koženou tapiserii, případně jsou provedeny z forníru. Za vizuální odběr prostoru odpovídají také různé dodatky: lampy "hříbky", barevné vázy a skleněné mísy a na stěnách tapety s rostlinnými nebo geometrickými motivy.

60’ léta v Americe

To období bylo časem pop-artu a A. Warhola. V interiérech se objevují plastové křesla na jedné noze, křesla ve tvaru koule, nebo s dřevěnými podloketníky a možností nachýlení, a taktizovat stolky nazývané ledviny (z ohledu na jejich zaokrouhlený tvar). Dřevo je všudypřítomné, užívané nejen v nábytkářství, ale taktizovat na stěnách ve formě tatranského profilu. Dominují živé barvy: červený, modrý, žlutý, oranžový, které někdy ohromují svou sladkostí. V protistraně do nich stojí také v té době populární spokojené, kontrastní sestavy černé a bílé - jejich nadčasovost se nedá popsat. Objevují se také jiné "spokojené" barvy: zelený a delikátní hnědý. Jako dodatky poslouží reprodukce pop-artových obrazů, všude setkáváme plast v různých formách.

Barevná léta sedmdesátá.

V té době nastoupil kulturní rozvoj, jakož i rozvoj infrastruktury a mediální. Interiéry v tamtěch dobách stavěli na svobodu a bohatou koloristiku, v níž dominovali zemité barvy: hnědý, béžový, pískový, oranžový, jejichž inspiraci přinesli cesty do Indie, či Maroka. Kraluje extravagance a ničím neohraničená idea odlišení se. Do toho přichází modernost a futurismus - v bytech se objevily např. ne stojící, ale visící židle. Nábytky byly provedeny z drcených, kovových a plastových částí. Interiéry 70. let se nemohly obejít bez skelných dodatků, např. váziček, květových a geometrických motivů na stěnách (tapety, obrazy) nebo stínidlech volně stojících lamp s dlouhou, pochromovanou nohou. V zařízeních moderních, aktuálních bytů jsou zajímavé zařízení spotřební elektroniky, stylizované v té době.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Připoj se ke Kubovi Srebrzyńskému na Google+

Strana: www.drevenynabytek24.cz

ODBORNÍ PORADCI

Naši poradci tvoří odborný tým, který Vám sdělí vyčerpávající informace a pomůže správně se rozhodnout...

DODÁVKA S VYNÁŠKOU

Naše nabídka zahrnuje dodání nábytku až do bytu nebo domu zákazníka a montáž na místě...

RYCHLÉ ODESLÁNÍ

Náš nábytek dodáváme na místo určení vlastními dopravními prostředky, v krátké době, s dodržením bezpečnosti zásilek...

BEZPEČNÉ PLATBY

Jednou ze zaručených způsobů platby za nábytek je platba při odběru, která je zárukou klidné a bezpečné transakce...